
Ученическият съвет при ПМГ „Св. Кл.Охридски“ гр. Монтана като част от програма за превенция на насилието в училище, инициира и популяризира провеждането за пореден път в училището на 25.02.2015г. Ден на розовата фланелка.
Всяка година последната сряда на февруари е известна като Ден за борба с тормоза в училище в Канада. Той е познат също и като „Ден на розовата фланелка“. На този ден учениците и учителите носят розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище.
Всичко започва като протест срещу инцидент свързан с тормоз в едно училище в канадската провинция Нова Скотия. Тогава събитието е организирано от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис Прайс. При откриването на учебната година през септември 2007 г. в тяхното училище група по-големи ученици са се подигравали и тормозили един деветокласник, че дошъл на училище облечен с розово поло докарвайки го до плач. На следващия ден споменатите по-горе двама ученици решили да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозения техен съученик. Тази тяхна инициатива бързо става популярна сред учениците от други училища чрез sms-и, емейли, както и след публикации в печатните медии и предавания по телевизията.
През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия Гордън Кембъл обявява 27 февруари за ден срещу тормоза в училище. На следващата година на 25 февруари 2009 година също много ученици честват този ден идвайки в училище по розови тениски и други розови дрехи, на които пише „тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“.
Скоро тази инициатива на канадските ученици се подема и от хиляди училища по целия свят и през 2011 г. ок. 1 млн. ученици от над 25 страни честваха този ден.
Не са малко учениците, които са тормозени от други такива, понякога дори ежедневно.Затова нашето училище се включи и тази година в подкрепа на кампанията. Заявихме нашата позиция –ТОРМОЗЪТ СПИРА ДО ТУК!
Дейностите, с които отбелязахме този ден са :
-
Изготвихме табло с послания как да сме по-добри, по-толерантни и по-уважителни към хората около нас. Не бива да се тормозим взаимно. Задачата се възложи на пети клас. Те се заеха да изработят постер, оцветен с различни цветове и обсипан с положителни послания, описани върху изрязани картонени фланелки.
-
Ученици от осми клас изготвиха табло за тормоза, видовете тормоз и ролята на тормоза върху обществото.
-
Петокласничката предложи и организира поръчване на розови тениски с послания. Много ученици и учители се облякоха с тях и така изразиха своята позиция.
-
Десетокласничка пък приготви розови сладки и бисквити за всички.
-
Изготвена беше презентация ,която се представи пред 5и 6 класове.
-
Проведе се обсъждане на тема „Безопасност в Интернет и кибертормоза“ – ученици-доброволци от ПМГ обучаваха ученици от осмите класове.
-
Изготвиха се розови табелки с форма на тениски и бяха раздадени на всички в училището.
-
В Часа на класа всеки класен ръководител е обсъдил със своя клас темата и как да сме по-толерантни един към друг.
-
На отделен постер всеки можеше да напише своето послание към съучениците си .










Заедно срещу тормоза
/стихотворение/
Заедно срещу тормоза ще вървим,
страхът и колебанието ще победим.
Проблемът с разум ще решим,
самотата с приятел ще сменим.
Толерантни, внимателни, сърдечни,
ще се борим със злобата и завистта!
Успехът и радостта са тъй далечни,
но отказът е пречката, тъгата, слабостта.
Да бъдем по-добри и по-човечни,
да бъдем грижовни и сърдечни!
Да правим услуги, да не бъдем алчни,
светът е друг, обсипан е с нюанси.
Защо не опитаме поне за миг,
да загърбим грубостта и яростта!?
Вместо да ударим, вместо да раним,
нека спрем, нека се смирим.
Животът е като нов музикален клип,
като театър, като филм.
Актъорите са тъй различни,
могат да помагат, но могат и да са безлични.
Слънце, радост и мечти,
агресия, разруха и сълзи…
Кое ще избереш си помисли,
избери доброто, терора забрави !
Борислав Вълов
ПМГ „Св.Климент Охридски“ гр.Монтана
11 клас